Expedice Broumovy '06
Broumov (CZ) - Braúna (BR) - Nueva Braunau (CL)
Prezentace cesty do Braúna (BR) a Nueva Braunau (CL) v roce 2006
Fotografie z cesty do Braunau (DE) v roce 2007
Fotografie z cesty do Braunau am Inn (AT) a Braunau (CH) v roce 2010
Prezentace cesty Ing. Jana Neumanna z cesty po Chile v roce 2014

Přednáška v Colegiu Germania

Jak již bylo předem dáno veřejnosti na vědomí v krajském deníku „Llanquihue", konala se v pátek 17.11. v 19.30 hod. přednáška pro potomky broumovských kolonistů, ale i pro veřejnost a zájemce o historii. Colegio Germania je vlastně německá škola, navazující na místní tradice německých kolonistů, kteří se v tomto kraji okolo jezera Llanquihue začali usazovat po roce 1852. Původně byla vyučovacím jazykem pouze němčina, v současné době už převládá španělština. Tyto školy jsou ve všech obcích okolo jezera dotovány Ministerstvem vnitra Spolkové republiky Německo, které podporuje rozvoj německé kultury v zahraničí.

Již před začátkem přednášky se do kinosálu školy začali scházet první účastníci. Mezi nejvzácnější hosty patřila Marta Zuniga, která jako redaktorka časopisu „Llanquihue" navštívila Broumovsko v r. 2002 - před oslavami 150. výročí kolonizace jihu Chile po r. 1852 a po své návštěvě vydala redakce mimořádné číslo, věnované právě kolonistům z Broumovska. Dále byli přítomni potomci broumovských kolonistů a jejich rodinní příslušníci, kteří v minulosti navštívili Broumovsko - Richard Berger s bratrem Herbertem (předkové z Božanova a Otovic), Mário Weisser s manželkou Marianou (předkové z Jetřichova), rodina Tampe Rehbein (předkové z Ruprechtic a Božanova), rod. Niklitschek - na podzim minulého roku navštívilo Broumovsko čtrnáct potomků této rodiny, dále Luciano Weisser s manželkou (předkové ze Křinic)… ostatní ať prominou, výčet by byl příliš dlouhý. Velkou radost nám svou návštěvou udělaly naše „bytné" Ursula a Esther Apel, v jejichž domě jsme bydleli. Obě se ještě narodily v Německu a v době emigrace v r. 1925 jim byly čtyři a jeden rok. V jejich domě byla první německá škola a jejich otec tam byl učitelem.

Přednášku zahájil pater Josef Neudorfer, původem z rakouských Tyrol, který je už v Chile 52 let jako misionář. Začátkem devadesátých let minulého století navštívil Broumovsko spolu s Heinrichem Geyerem, broumovským benediktinem z Rohru. Pater José, jak mu všichni říkají, nás představil, vyzdvihl význam naší expedice a předal slovo Janu Neumannovi - ten přednášel v němčině a páter přednášku překládal do španělštiny. Při přednášce byly na čelní stěnu promítány obrazy, které před naší cestou připravil po vzájemné dohodě členů expedice broumovský webmaster Pavel Trojan.

Přednáška měla několik základních témat: informace o přípravě a cílech naší expedice, pamětihodnosti Broumova a přírodní krásy jeho okolí (Teplicko- Adršpašské skály), vesnická architektura, církevní stavby Dientzenhoferů na Broumovsku. Další část přednášky byla věnována návštěvám potomků emigrantů z Chile na Broumovsku, jejich publicita v českém, německém a chilském tisku. Byla podána informace o velké výstavě historických dokumentů o emigraci do Chile v sálech Městského muzea v Broumově v létě 2003, včetně návštěvy tehdejšího velvyslance Chile v ČR Carlose Klammera.

O tom, že přednáška byla zajímavá, svědčily doplňující dotazy účastníků a také jejich avizované cesty do vlasti jejich předků - na Broumovsko. Těšíme se na jejich návštěvu!


Další fotografie


 


© 2006 Pavel Trojan, e-mail: trojanp@seznam.cz
© 2006 Ing. Jan Neumann, e-mail: jan.neumann@worldonline.cz

www.neumann-reisen.info